patatesçi geldii24 Haziran pazar günü yapılacak ülkemiz için çok çok önemli seçim öncesindeki son hafta liderleri dinliyor, bazılarıyla umutlanıyor (''Yine yeniden'') bazılarına ağzımız açık ,şaşkın şaşkın bakakalıyoruz. Fırından buzdolabına, kek çeşitlerinden 15 yıl önce, bizim hiiç hatırlamadığımız hallerimizi dinliyor ,vay be!ne kadar gelişmişiz meğer ,diye hayret hayret bakıyoruz.
Bu arada hayat pahalılığı sinsi , sessiz fakat mutfakları derinden etkileyerek hızla ilerliyor. Gündeme pahalılığı ile bir anda gelip oturan soğan ve patates bunun en iyi göstergesi.


İşte içime doğmuş gibi, geçen yıl , 2017 Nisan ayında ,yani yaklaşık 1 yıl önce bizim pazarda patates soğan sergisini çekmişim, kilosu 1,5 TL ki, biz bunun 1TL nin altında olduğu zamanları çok çok iyi biliriz ..
Soğan hani o bildiğimiz her yemeğin olmazsa olmazı, kuru fasulyenin arkadaşı, çoban salatanın baştacı, balığın yanına bile en çok yakışanı kuru soğan artık dolarla endeksli 6 TL olmuş.Yani biz ki bol soğanlı zeytinyağlı yemeklere  bayılırız, nasıl olacak şimdi.
Alışverişte alırken sormadığımız bir soğan patates kalmıştı;
-Yerli di mi evladım bu? diye
şimdi artık onu da sorucaz anlaşılan..
Patates yazı konusu olur mu demeyin. Gıda konusu çok önemli bu konuda yazılmış Saklı Seçilmişler kitabı ile ilgili yazıma bir göz atın o kitabı herkes okumalı bence.
Yani bu ülkede , bu verimli topraklara, ekip biçilebilecek sınırsız tarım arazilerine, göllere, nehirlere sahip bu topraklarda bir patates ve soğan bile
pahalı diye haber oluyor, dolar kuru ile değerlendiriliyor,6 -7 TL.den konuşuluyorsa ,ben de bunu buraya not olarak koyarım.
Efendim sonra ileriki yıllarda
-..bundan onbeş yıl önce evlerde buzdolabı yoktu ,fırın yoktu  ,o yoktu bu yoktu,
herşeyi biz getirdik ,götürdük...diye konuşanlar olmasın.
Malum gündemde her gün yeni bir şey, her gün başka bir olay.
Biz bu ülkede patatesi soğanı ne zaman bir ziynet değerinde görüp, boynumuza beşi biryerde diye takarak  ironisini yapmaya başlamışız ,yazalım da unutulmasın.
Nereden nereye,
vah halimize arkadaş,vah ki ne vah!...

14 yorum:

 1. Kesinlikle haklısın, geçen sene yeşil fasulye pahalı diye bahçeye fasulye ekmiştim bilsen soğan ekerdim hiç olmazsa. Saklı seçilmişleri okumadım ama merak ediyorum kesin alacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şanslısınız ekicek toprağınız varmış. Herşey ekin valla insanın kendi ürettiğini yemesi harika bir şey. Sevgiler.

   Sil
 2. içini dolduramadıktan sonra her evde buzdolabı olmuş neye yarar :/

  YanıtlaSil
 3. bedava makarna için sonunu düşünmeden seçim yapmanın sonucu bu bence

  YanıtlaSil
 4. Patates soğan lobisi yapıyor hep bunları!

  YanıtlaSil
 5. seçimlerin hepimizin için en iyi şekilde sonuçlanmasını diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Garip bir seçim sonuçlanması oldu. Oldu bittiye geldi

   Sil
 6. evet seçimde inşallah herkes doğru kararı verir

  YanıtlaSil
 7. of evet ekonomimiz bi düzelebilseydiiii :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...