Kariye Müzesi

Dedim ya İstanbul sizi teselli edecek güzelliklerini her an karşınıza çıkartabilir.Sokak aralarında söylenerek dolaşırken ,kendinizi binlerce yıl öteden gelmiş bir yapının önünde bakakalmış bulabilirsiniz.Çünkü İstanbul çok eski zamanlardan beri pek çok medeniyetin ,yaşamın, insan topluluğunun ev sahipliğini yapmış,türlü inanışların eserlerine sahip devasa bir şehir.Eskisi yenisi ile kiliseler, camiler,sinagoglar bunun gibi pek çok ibadethane,mabet aynı semtlerin, farklı sokaklarında boy gösteriyor.
Edirnekapı semtide bunlardan biri. Edirnekapı 7tepeli İstanbul'un tepelerinden altıncısı. Semtin sokaklarından dolaşarak aşağılara inildiğinde, geçmişi Bizans dönemine kadar uzanan Kariye Müzesi sizi bekliyor olacaktır. Doğu Roma İmparatorluğu zamanında ,Konstantinos'un surları dışında kaldığından Khora yani 'kırsal alan' deniliyormuş.4.yüzyıl başlarında kutsal mezarlık alanı olarak kullanılırken sonraları manastıra ,kiliseye dönüşmüş, ilave pek çok yapısı zaman içinde yapılıp ,yıkılmış, yenileri yapılmış yıkılmış.Fatih İstanbul'u fethettiğinde bu manastır kilisesine dokunmamış.1511'de Sadrazam Atik Ali Paşa tarafından camiye çevrilmiş.Uzun süreler cami olarak ibadete açık kalan yapıyı devletimiz,1945 yılında bir Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürmüş. İçindeki mozaik ve freskler alçılarla kaplandığından onlar yeniden restorasyonlarla gün yüzüne çıkartılmış .
Meryem'in hayatı bu mozaik ve fresklerle kronolojik olarak resmedilmiş.İsa'nın hayatı, mucizeleri ,gelmiş geçmiş peygamberler, melekler hepsi mozaiklerde ve fresklerde.Güzel görüntüler. O zamanlar insanlara bir takım olayları anlatmanın yolu olarak, resim  seçilmiş ve  günümüze kadar uzanmış bu mozaikler, freskolar bu tarihi anıt yapıyı daha çekici hale getirmiş.
Biz ziyarete gittiğimizde maalesef tadilat vardı. Büyük bir kısmı brandalarla kapatılmıştı.Çok eskilerden günümüze kadar  dayanmış böyle bir yapıyı korumak lazım tabii ki diyerek bloguma da bir kaç resim paylaşımı yapmak istedim,
Buyrun;Haftanın her günü açık olan bir müze.
65 yaş üstü ücretsiz.
Bilet fiyatı;30 TL.
..                                                            -2-

18 yorum:

 1. Bir senem var 65 olmaya. İnşallah seneye ziyaretimiz olur bu mabede.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlıkla afiyetle ulaşın inşallah.Hepimiz ulaşalım:)

   Sil
 2. Merhaba,
  Çok seviyorum İstanbul sokaklarını, ayrı bir ruha var...
  Kariye Müzesi'nin ruhu da o güzel anlardan... küçük ama anlamlı bir müze.
  Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz daha ihtimam gösterseler yöneticiler daha bir ayrı ruhu olacak inanın.

   Sil
 3. Duvar resimleriyle çok çok önemli tarihi bir yapı. Çok severim.
  İstanbul tarihi, coğrafi her bakımdan ne kadar önemli, ne kadar güzel bir şehir. Uzun uzun binalarla doldurulmasından, yeşilin azalmasından son derece rahatsızım. Kalan güzelliklerin layığıyla korunmasını diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dileklerinize katılmamam mümkün değil.Böyle bir şehire sahipsek kıymetini bilmeliyiz, koruyup temiz tutmalıyız.

   Sil
 4. Kocaman bir tarih saklı tavanlarda, emeğine sağlık. :) Şu müzeleri bedava yapsalar ya niye parayla? 30 lira, anne, baba, üç de çocuk olsa. 150 lira eder ki, kaç kişi verebilir bu hayat pahalılığında?...:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ücret yüksek .Ne ucuz ki zaten Müjdecim.Sevgiler..

   Sil
 5. Ben de ne zamandır gitmek istiyorum bu müzeye :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tadilat ne zaman biter yazmıyordu ama bence bitince git, derim...

   Sil
 6. Yakın olmama rağmen görmediğim bir müze, en kısa zamanda gitmeliyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Galiba bu aralar ismi ön plana çıkan bir müze oldu.Turlar falan düzenlenince insanların merak duygusu arttı.Görmeye değer.

   Sil
 7. hımm! istanbulda olsaydım giderdim herhalde,tarihi yerleri gezmek insanı rahatlatıyo aslında..fotograflar güzel çıkmış emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul'a gelindiğinde, gezilecek yerler arasına eklenen yerlerden biri daha.Son dönemlerde popüler. Teşekkürler.

   Sil
 8. Bizim ülkemizde neden kültürel aktiviteler böylesine pahalı olur ki? 30,00₺ ne demek? Yazık günah ya hu!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet pahalı bir müze herhalde onarım masraflarını çıkartıyorlar..

   Sil
 9. bi kere gittiydim tımams aklımda olsun bi daha giderims :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...