iyi bayramlar...

     
                              Sevgili  blog komşularım, satırlarıma gözgezdiren tüm okuyanlar,
 Çok sevdiğim , hala eksikliğini hissetiğim anneannemin bayram için hazırladığı mendiller geldi aklıma. Damatlar, erkek torunlar için kenarları grili yada kahverengili ,  ekoseli ,ortası beyaz, büyücek ; kızlar ve kız torunlar için  daha yumuşak renkli yine ortası beyaz, daha küçük ebatlı kumaş mendiller .
Aralarına artık gönlünden ne koparsa, bayram harçlıkları gizlenirdi mendillerin. Erkeklere fazladan
çorap da alırdı bazen ,mendil ve çoraplar. Bir koca tepsi de baklava aldırır, evin arkasındaki küçük odada ,yanında çatal ve pasta tabakları ile hazır dururdu. Ne kadar ısrar ederdi' bir tanecik olsun yiyin' diye. Sonra her daim buzdolabında duran ,limon kolonyası çıkardı .Serin serin avuçlara dökülür, evin içini mis gibi tatlı ile karışık kolonya kokusu sarardı.
Sehpalarda ve camlı büyük vitrinde,el örmesi göz nuru danteller serilmiş, koltukların üzerindeki kırlentler, muntazam bir halde dizilmiş olurdu. Gelen giden bitmezdi, özellikle bayramın ilk günü.
Ne kadar özenirdi canım.
Şimdi hangimiz yapıyoruz , hangimiz bayram için bu kadar hazırlanıyoruz bilemem.
 Buralarda mesela, öyle komşulara bayram ziyareti falan bilmem kaç yıl gerilerde kaldı. Kahve yanında likör ikram edildiği , içinde parlak kağıtlı çikolata ve badem şekeri olan şekerliklerin misafirlere tek tek dolaştırılıp 'ay bir tane alın lütfen' diye ısrar kıyamet edildiği, küçük çocukların kolonyayı ben dökeceğim diye mızmızlanıp şişeyi kardeşinin elinden kapmaya çalıştığı bayramlar uzaklarda kaldı.
Bir bilen kişi,
''..mutluluk an içinde değil, geçmiştedir'' dedi geçen gün.
Belki de öyle.
Şu an yaşadıklarımız başka birisi ya da bizim için gelecekte düşleyeceğimiz bir mutlu an belki.
Bunları yazmama neden olan da dün bayram sabahı kapıma gelen iki küçük hanım ve iki küçük bey.
Anneleri şık giydirmiş. Kızların saçlar taralı, rengarenk tokalı taçlı ,ellerinde ufak torbalar.
İyi bayramlar diye bayramlaşmaya gelmişler. Çok tatlılardı .En azından bazı şeylerin yaşatıldığına
çok sevindim. Bayram harçlığı almaya gelen mahalle temizlik görevlisi ya da postacısı kalmasa dahi  cici bici ,temiz  giyinen , şeker toplayan çocukların kapımın zilini çalması hoşuma gitti. Bayramların eski adetleri o kadar da uzakta kalmamış galiba, diye düşündüm


                Şimdilik benden bu kadar diyorum.Dilediğiniz gibi bir bayram geçiriyor olmanızı temenni
ederek   Ramazan Bayramınızı canı gönülden kutluyor, İstabul'un Anadolu yakasından
                                         size selamlar gönderiyorum.

                                                                                         
                                                                                          Pudra Şekeri'M

4 yorum:

 1. Sanıyorum eskiden sadece mobilyalar ve ikramlıklar başkaydı..yoksa herşey inanın bugünde de var ama onlara kapımızı açmak lazım..biraz özenmek ayetlerimizi bağlı kalmak lazım..bayram günü tatil (!)yeri bakmak yerine kimin kapısına ilk gidilmeli en ilk kimin bayramı kutlanmali diye düşünülmeli bu yeni adetler yavaş yavaş aile yapı ve kültürümüzü yaralıyor..biz burada Almanyada kapı komşu kim varsa gelse de gelmese de bir tabak baklava ikram ediyor kapısını çalıyoruz çocuklarımızı mutlaka el öpün bayramı mutlaka kutlayın tembihleri ile gönderiyoruz..bana öyle geliyor ki bazı şeyleri hafife aldığımız için değerlerimiz bizden intikam almaya başladı,bizi terk ederek.
  Bi sahip çıkalım bi ozenelim bak bakalım sonra bayram eski bayramlar gibi mi değil mi..bayram geçişte değil çünkü bugün de geçmiş olacak yarın..
  Hayırlı bayramlar herkese.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki küçük yerlerde ya da gurbet ellerde durum farklı ama gözlemlediğim kadarıyla artık bayramlar tatil kaçamağı, gezme fırsatı olarak değerlendiriliyor çoğu aile tarafından.Belki zamana uyuyoruz, yaşam buna zorluyor, aileler kopuk. Ben de bazı değerlerin korunmasından, bazı güzelliklerin yaşatılmasından yanayım ama dünya değişip, yeni nesiller ,yeni yaşam koşulları oluştukça ,kültürel değerler de zamana uyacak kaçınılmaz.Teşekkürler, iyi bayramlar.

   Sil
 2. A, Mehtap'cım sen ne kadar genç ve güzelsin öyle, maşallah.
  Evet rahmetli annem de gelenlere senin dediğin gibi mendiller verirdi, misafire çikolata ve likör ikram edilirdi. Ah, üzülüyorum çok yaaa...:((((( ya iyi bayramlar diyeyim ama iki ayda 60 askerin öldüğü ülkede aslında bayramı iptal etselerdi olurdu bence...:(((kusura bakma sakın yanlış anlama...:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önce teşekkür ederim, gençlik ve güzellik gerilerde kalsa da:))
   Şehit haberleri yüreğimizi yaralıyor , hani bitecekti'Evet' çıkarsa terör.Şimdi bir de Zehirliyorlar yemeklerle.
   Bayram bizim neyimize diyorsun aslında doğru da böyle günlerle insanlar biraz moral bulsun biraz beraber olsun biraz güzellik olsun.Bir şekilde, hayat devam ediyor çünkü. Böyle yaratılmışız, bir yanımız ağlarken bir yanımız gülebiliyor.Sevgiler..

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...